Heródek w Krakowie

Działania Stowarzyszenia STOG w ramach projektu „Z Orawy w świat…” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach programu MECENAT MAŁOPOLSKI 2017, przyniosły zupełnie nowy materiał zdjęciowy budujący konteksty wokół postaci, życia i twórczości Karola Wójciaka Heródka.

Materiał powstał  pod koniec lipca w Krakowie i ukazuje rzeźbę artysty – „Chrystusa Zmartwychwstałego” z kolekcji Leszka Macaka (Kraków) w różnych charakterystycznych miejscach miasta. Ta swoista peregrynacja rzeźby nawiązywała do zwyczaju jaki miał artysta – wynoszenia swoich figur w bliską mu naturę Lipnicy Wielkiej. Tym razem rzeźba została wyniesiona w naturę… miasta.

Cykl zdjęć powstał specjalnie na potrzeby artykułu zamówionego przez redakcje Miesięcznika „Kraków”. Artykuł “Heródek pod Baranami” opublikowano w wydaniu październikowym. [Nr 10 październik 2017, s. 72-76]. Tekst powstał jako forma propagowania sztuki Heródka i promocji działań STOG-u. Stowarzyszenie działa na rzecz przywracania pamięci o prymitywie spod Babiej Góry i nobilitacji jego sztuki. Ponadto, tekst traktuje o wadze Krakowa w popularyzowaniu sztuki Heródka i o nie bezpośrednich, ale okazuje się bardzo ważnych powiązaniach rzeźbiarza z grodem Kraka. Chodzi  zwłaszcza  o powiązania z kręgiem  osobowości skupionych Piwnicy pod Baranami.

Autorką tekstu jest Maja Kubacka [Stowarzyszenie STOG], a autorką zdjęć Klaudyna Schubert – krakowska fotografka, która od lat bezinteresownie wspiera działania wokół artysty [projekty „Nieudany krewniak” (2012), inicjatywa „Marzenie orawskiego Nikifora” (2014), HERODEK.PL (2016), „Z Orawy w świat…”(2017). Członkowie Stowarzyszenia STOG składają serdeczne podziękowania państwu Ewie i Leszkowi Macakom, właścicielom Galerie d’Art Naif, za udostępnienie rzeźby do sesji zdjęciowej.

                                                                                                                                                       Stowarzyszenie STOG