Archiwum

Archiwum

Archiwum

W Archiwum będziemy dzielić się wszelkimi informacjami z bliższej i dalszej przeszłości powiązanej z Artystą. Umieszczane tu materiały najczęściej będą dotyczyły wydarzeń do roku 2012, dla celów naszego projektu nazwaliśmy ten okres STARYM MITEM. Przeszłość jest dla nas ważna. Jest niezbędna do przypominania ludzi i zdarzeń, pozwala snuć kolejne opowieści o Karolu Wójciaku Heródku.

Może i dla Herodka wzejdzie kiedyś Przekrojowa gwiazda

herodek.pl

Prace nad monografią Karola Wójciaka Heródka (projekt realizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Orawy w Jabłonce, dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Kultura ludowa i tradycyjna” na lata 2018/19) przynoszą po latach zaskakujące rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko samego artysty, ale także dotyczących go materiałów archiwalnych.

Posted in archiwum | Możliwość komentowania Może i dla Herodka wzejdzie kiedyś Przekrojowa gwiazda została wyłączona

Wycieczka do Heródka

Maja Spychaj-Kubacka

Wędrując po Lipnicy Wielkiej od 2012 roku śladami Karola Wójciaka Heródka, natknęłam się jedynie na cztery fotografie przedstawiające artystę. Jest to ciekawe o tyle, że z relacji mieszkańców wynika, iż Heródek wraz ze swoimi skrzypcami codziennie pokonywał wiele kilometrów i zaglądał do niemal każdego domu w Lipnicy. Bywał na każdym weselu, pogrzebie oraz odwiedzał nowo […]

Posted in archiwum | Możliwość komentowania Wycieczka do Heródka została wyłączona

“Konkurent Nikifora”

Maja Spychaj-Kubacka

„W całej Polsce i zagranicą znane są dzieła prymitywnego malarstwa Nikifora Krynickiego. Kto wie, czy w niedługim czasie równie wielką popularnością nie będą cieszyć się prymitywne rzeźby innego artysty ludowego. Powstają one tylko przy pomocy siekiery i noża, a wyjściowym elementem są… kołki z płotu. Po wykonaniu rzeźby są jeszcze odpowiednio lakierowane w różnych kolorach. […]

Posted in archiwum | Możliwość komentowania “Konkurent Nikifora” została wyłączona

Film krótkometrażowy Romana Reinfussa

Grzegorz Graff

W archiwum Muzeum Etnograficznego w Krakowie znajduje się krótki materiał filmowy związany z Karolem Wójciakiem Heródkiem, zarejestrowany przez prof. Romana Reinfussa w 1969 roku w Lipnicy Wielkiej (dostępny na koncie YouTube MEK; digitalizacja M.Długosz i A.Kazanecki, 2009 rok).

Posted in archiwum | Możliwość komentowania Film krótkometrażowy Romana Reinfussa została wyłączona

Zdjęcia prof. Romana Reinfussa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Grzegorz Graff

Seria 32 zdjęć wykonana została w Lipnicy Wielkiej 30 kwietnia 1969 roku* w obejściu zagrody rodziny Smreczaków. Z uwagi na fakt, że pod koniec sierpnia Heródek zachorował i trafił do szpitala w Nowym Targu, gdzie zmarł 1 września, to prawdopodobnie jedne z jego ostatnich zdjęć.

Posted in archiwum | Możliwość komentowania Zdjęcia prof. Romana Reinfussa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie została wyłączona

Autograf Karola Wójciaka “Heródka”

Grzegorz Graff

Autograf Karola Wójciaka “Heródka”   Trudno odczytać treść tego krótkiego tekstu, zapisanego ołówkiem na kartkach z zeszytu szkolnego niewprawną w piśmie ręką „Heródka”. Nie wiadomo czy to wiersz, pieśń czy może modlitwa. Na religijną orację nawiązującą do Jutrzni, tj. modlitwy porannej, mogą wskazywać pierwsze i ostatnie słowa: vitoj jutrzenecko (…) jak bogu (…) amen.

Posted in archiwum | Możliwość komentowania Autograf Karola Wójciaka “Heródka” została wyłączona