Co to jest NOVY MIT? To próba opowiedzenia historii o bogorobie spod Babiej Góry jeszcze raz. Na nowo. Kamień milowy między Starym a Novym Mitem Heródka postawiliśmy w roku 2012, gdy powstał o nim spektakl biograficzny „Nieudany krewniak”. Przygotowanie spektaklu poprzedziła praca, która pobudziła pamięć jego twórców o osobach, miejscach, zdarzeniach. Ta praca promieniuje do dziś. W Novym micie odnosimy się do bajania, czyli snucia baśni i dodawania jej z każdą opowieścią kolejnych epizodów. Tutaj Prawda, Prawdopodobieństwo i Fantazja funkcjonują na równorzędnych prawach.
Jerzy Darowski – odkrywca Heródka
Jerzy Darowski był człowiekiem o szerokich zainteresowaniach. Polonista z wykształcenia i gwaroznawca, kustosz muzealny i archiwista, przez całe niemal życie zawodowe związał się z rodzinnym Zakopanem, Podhalem i góralszczyzną. Był jednym z najlepszych znawców literatury i historii Podtatrza. Z wielkim oddaniem przez lata dokumentował zmieniającą się kulturę ludową swoich ulubionych stron, fotografował ludzi przy pracy […]
Oko w oko z Heródkiem I. Fenomen twórczości Heródka – Karola Wójciaka
I. Fenomen twórczości Heródka – Karola Wójciaka. Karol Wójciak zwany Heródkiem (1892–1969) wiejski pastuch z Lipnicy Wielkiej[1]. Rzeźbiarz, a także performer – grający, śpiewający i tańczący opowiadacz[2], wioskowy odmieniec o bełkotliwej mowie i czystym sercu.
Nieudany krewniak
(artykuł w edycji)
Karol Wojciak, ps. Heródek
Pisze Eugeniusz Pastwa, Lipnica Wielka na Orawie
NOVY MIT. Heródek.
Czy mit może być nowy, czy mit może być stary, skoro to opowieść niepoddająca się obróbce czasu. Czy mit da się opowiedzieć na nowo? Chcemy podjąć to wyzwanie w kontekście artysty, o którym wydawałoby się, że powiedziano już wszystko.
Usta i sznur. Płciowość w rzeźbach Karola Wójciaka Heródka.
artykuł w edycji
Marzenie orawskiego Nikifora
Lipnica Wielka. Minął dokładnie rok, od kiedy na nagrobek Heródka powróciła fotografia, i dokładnie rok, od kiedy niemal od razu, zachęceni tym powrotem, zaczęliśmy przygotowywać się do obchodów 45. rocznicy śmierci Karola Wójciaka. Niniejszym donosimy, że w niedzielę – spełniło się.
Heródek wraca
Z pewnością będą tacy, którzy chcą wiedzieć, jak dokładnie doszło do tego, że fotografia Karola Wójciaka Heródka, pochodząca z zasobów Archiwum Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, znalazła się, a tak naprawdę wróciła po 44 latach na nagrobek artysty.
Zmartwychwstały
Pan Jezus Zmartwychwstały – który pojawia się w każdym kościele przed ołtarzem w Niedzielę Wielkanocną – jest półnagi, ma jasne oblicze i spojrzenie utkwione ponad głowami modlących się. Stoi w płaszczu przewieszonym przez ramię, bosymi stopami wspina się na kulę ziemską, prawą rękę wyciąga w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma chorągiew z krzyżem na […]